İçeriğe geç

Kaza Raporum

Pilot:Servet Yalçınkaya
Kanat: Gradient Aspen 4
Harness: Supair Evo Xc
Olay tarihi: 15 Eylül 2018
Olay yeri: Fethiye Ölüdeniz Belcekız kumsalı

Yeni bir kanat siparişi vermiştim. Eski kanada veda etmek için siv yapmak istiyordum. Okullar açılmadan önceki son hafta sonunda Fethiye Babadağ’a gitmeye karar verdim. Cuma günü tek uçuş yapabildim. Cumartesi günü sabah erkenden 8 servisine bindim. 1800 pistinden kalkış yaptım. Deep spiralden hızlı çıkış ile dalış kontrol manevrasını çalıştım. Son 200 MT kala manevraları bitirdim fakat karaya uzaktım ve vakit kaybetmeden normal standart yaklaşma patternine doğru ilerledim. Son 50 MT de iken denizden karaya doğru son yaklaşmaya giren bir tandem görünce uyandım. Sabah erken saat olduğu için Kara meltemi esiyordu. Fakat bu safhada rüzgarı karşılayarak iniş yapacak pozisyonda degildim.Problem değil ne de olsa koskoca Belcekız plajına yan rüzgar insem de birşey olmazdı. Kumsalın üzerine geçtim kumsaldaki insan trafiğine şezlonglara duşa falan bakarken son 2 veya 3 metrede kumsalda 1,5 m x 1 m boyutlarında yandan bakıldığında kum seviyesinden ortalama 20 cm yükseklikte betonu gördüm(yağmur sularını denize tahliye eden künkün üzerini örten beton bir satıh) acaba önüne mi inicem falan derken sağ ayağımla betona vurdum ve ayağımı kırdım. Bilek yerinden çıktı fibula tibia açık kırığı oluştu. Ambulans ile Fethiye devlet Hastanesi’ne götürüldüm orda ilk müdahale yapıldı ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Uçakla İstanbul’a gitmeme izin verilince istanbul’a geri döndüm o akşam ve sabahında ameliyata girdim ve platin takıldı. İyileşme süreci 3 ay dendi fakat bundan sonra fizik tedavi süreci de gerekecek sanırım.

IMG_20181231_223428

Kaza sonrası kendi kendimi sorguladığımda keşke, herhangi bir aksilikde suya iniş olursa zarar görmesin diye yanıma almadığım flymasterı keşke alsaydım diye düşündüm. Çünkü GPS de en çok baktığım şey yer hızı ve dolayısıyla rüzgar yönünü daha erken farkedebilirdim. Normalde bir siv ekibinin içersinde herhangi bir elektroniğe ihtiyacınız olmayabilir. Yalnızken almam lazımdı.
İkinci olarak, En azından güvenlik açısından beni yerden telsiz ile takip edebilecek birinin olmasını da arzu ediyordum. Bunun için arkadaşla sözleşmiştik fakat senkronize olamadık. Keşke bu konuda biraz daha hassas davransaydım.
Üçüncü olarak siv konusunda bir ekiple birlikte hareket etmek ne kadar tecrübeli olursanız olun aklınıza gelmeyecek birçok olumsuzluktan sizi koruyabilir. Keşke bir ekibe dahil olabilsem ya da bir ekiple oraya gitseydim.Okyanusu geçtik derede boğulduk:) Manevraların yarattığı stres ile yaptığım çok basit bir hata bu şekilde sonuçlandı.

Son olarak kumsalda böyle bir engel ile karşılaşabileceğimi hiç düşünmemistim. Aklımda bir tek duşlar, şezlonglar ve insan trafiği vardı. Beton güneşin etkisiyle sanırım kum rengine dönüşmüş ve kendini kamufle etmişti. Geçmiş senelerde benden önce yine biri sanırım aynı beton sonucu yaralanmış. Acil inişlerde kumsal kullanılabiliyor bu yüzden kumsaldaki o betonun yukardan uzaktan görülebilecek şekilde farklı bir renge boyanması olası kazalarında önüne geçecektir.

Allah hiç kimseye kaza raporu yazdırtmasın, ufak veya büyük yazması zor ama gerekli birşey. Bunu yapamayacak durumda olan arkadaşlarımız için arkadaşları veya görgü şahitlerinin hazırlaması lazım. Kaza raporunun, yapılan hataları veya ihmalleri göstermesi bunlardan ders çıkarmak ve sporun sadece janjanlı, şatafatlı tarafını sergileyip kazaları görmezden gelip sahte bir güvenlik algısıyla hareket etmemizi engellemesi ve diğer arkadaşlarımızı da her daim tetikte olmasına ve güvenliğe daha fazla ihtimam göstermesine vesile olması için değerli olduğunu inanıyorum. Umarım bu alışkanlık camiamızda da yaygınlaşır.
Sağlıcakla kalın.

Servet Yalçınkaya

Kategoriler

Güvenlik

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Kaza Raporum” için 5 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: