İçeriğe geç

Fren konumu ile Havada kalma süresi arasındaki ilişki

İniş paternine girdiğimizde iniş alanındaki trafik yoğun olduğunda ya da dar bir iniş alanında daha iyi bir planlama için zaman kazanmak veya zayıf bir havada termik taramak için havada kalma süremizi uzatmak isteriz.

Minimum çöküş hızında  % 50 fren konumu (omuz hizası) ile % 25 fren konumu (kulak hizası) arasında uçtuğunuzda uçuş sürenizi maximize edersiniz. Kanadınızın polar eğrisine bakıp min. çöküş hızını bulun ve kontrol edin. Çok eski kanatlarda 2006 model Apco salsa kanadımda % 75 fren konumu (göğüs hizası) min çöküş hızıydı. Yeni kanatlar çok daha yüksek hızlarda dahi min. çöküş oranını koruyor. Örnek olarak Gradient Nevada nın polar eğrisine baktığımızda 30 km ile 35 km hız aralığında min çöküş oranını sağlayabilmektedir. Kanat üreticinizden kendi kanadınızın polar eğim grafiğini maille sorup isteyebilirsiniz. Ben Gradient’den istedim ve gönderdiler.

Polara-Nevada Model (1)-1

En iyi süzülme oranı genelde sıfır fren oranıdır ki bu uçuş süresini değil uçuş mesafesini maximum duruma getirir. Minimum çöküş hızında düşey hızı 1m/sn olan bir kanat 1000 mt irtifada 1000/1=1000 sn yani 16,6 dk havada kalır. En iyi süzülme hızında 1,1 m/sn çöken kanat 1000/1,1=909 sn 15,5 dk havada kalacaktır. Yani min çöküş hızında yaklaşık 1 dk daha fazla havada kalacaktır.
Süzülme mesafeleri ise min çöküş hızı 30 km olduğunu varsayarsak 30*1000/3600=8,33 m/sn * 1000=8330 metre mesafe gider. En iyi süzülme hızı 38 km olduğunu varsayarsak 38*1000/3600=10,55 m/sn*909=9595 metre yol alacaktır. Aradaki fark 1265 metredir.

Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

One thought on “Fren konumu ile Havada kalma süresi arasındaki ilişki Yorum bırakın

  1. Çok teşekkürler Servet,Servet niteliğinde bilgileri bizler ile paylaştiğin için.Hiçbir Yp okulu faydalı bilgileri paylaşmıyor.Muharrem kılınç’ın yuotube videolarıda çok güzel.En son mesafe uçuşunu tekrar tebrik ederim.Allah herşeyi gönlüne göre versin.Allah hepimizi kazalardan korusun.Uzun mesafeli kazasız uçuşlar.selâmlar Necmettin

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: