İçeriğe geç

Kobra Kalkışı

Sert rüzgarda kalkış tekniklerinden biridir. Rüzgar pencerisinde güç bölgesinin en zayıf olduğu iki yan tarafından biri kullanılarak kanatın tepeye getirilmesi tekniğine kobra kalkışı diyoruz. Dik yamaçtan dolayı rüzgar gölgesinde kalan kalkış pistlerinde, kalkış için yeterli alan olmayan dar alanlarda da tercih edilen bir kalkış stilidir. KOBRA KALKIŞI

 

Rüzgar penceresinin sol tarafını kullanacak isek, sol kolon üstte sağ kolon altta olmalıdır. Bu da soldan döneceğiz anlamına gelir. Eğer sağ tarafını kullanacak isek, sağ kolon üstte sol kolon altta olmalıdır. Bu da sağdan döneceğiz anlamına gelir.

Aşağıdaki videoda rüzgar penceresinin sağ tarafı kullanılarak kalkış yapılıyor. Kanatın sağ kulağı yukarda sol kulağı altında kalacak şekilde ve sel ağızları rüzgara dönük olarak üst üste yatırılıyor.  Sağ fren ve sağ A kolonu sağ elde, sol elde sol fren vucudumuzla kanada doğru dönerek pozisyonumuzu alıyoruz. Sağ kolonu çekerek rüzgar penceresinin yan tarafında kanadı tamamen şişirdikten sonra sağ kolonu bırakıp sağ fren ile kanatı başımızın üstüne alıp kalkışı tamamlıyoruz. Ya da sol elimizle videoda görüldüğü üzere sağ fren ipini çekerek kalkış aşamasında düzeltme komutu da verebiliriz.

 

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: