İçeriğe geç

Xc

Xc için gerekli faktörler

Başarılı bir Xc uçuşunun %50’si meteoroloji, %50’si pilotajdır. Dogru zamanda, doğru yerde olmak için meteoroloji bilginizin iyi olması gerekir. Güzel bir havayı son damlasına kadar kullanabilmeniz ise pilotajınıza bağlıdır. Yani uçuş tecrübeniz ve tekniğiniz ile ilgilidir. Motivasyon ve fiziksel kondüsyon ise pilotajı etkileyen en önemli iki unsurdur. Yetersiz motivasyon potansiyelinizi tam olarak kullanmanızı engelleyebileceği gibi aşırı motivasyon ise stres yaratıp kaygı ve endişeye neden olabilir.
Yeterli fiziksel kondüsyonunuz yok ise uçuş esnasında motivasyon seviyenizi düşürecek, 2 veya 3 saatin sonunda yorgunluktan gördüğünüz bir otoban ya da kasabayı inilecek güzel bir nokta olarak hedefleyerek uçmanıza neden olacak ve erken bir iniş ile sonlanacaktır. Ki bu benim birkaç kez başıma geldi.:)
Yüksek motivasyonu, iyi bir fiziksel kondüsyon ile koruyabilirsiniz. Eğer tükenirseniz uçuş mentaliteniz daha uzağa uçmak için en uygun rotayı tesbit etmekten ziyade en güzel iniş yerini bulup kolay bir dönüşü aramaya doğru dönecektir. Aşırı motivasyon ise gerginlik yaratır. Geleceğe fazla odaklanmak sizi andan kopartır öyleki başarı baskısı ile şimdiye odaklanmakta ve sağlıklı düşünmekte, güçlük çekersiniz. Kolayca heycanlanmamak, soğukkanlı kalmak, sakin olmak ve konsantrasyon yeteneği bir xc pilotunun öne çıkan en önemli vasıflarıdır.

Dikkat ettiyseniz başarılı bir Xc için meteoroloji, pilotaj, motivasyon ve fiziksel kondüsyonun öneminden bahsettik fakat kanatı bu faktörlerin arasına dâhil etmedim. İyi bir havada ileri seviye bir kanatla orta seviye kanat arasındaki fark çok fazla değildir. Eğer yarışma uçacaksanız kanat önemlidir. Çünkü Xc de uçacağınız havayı siz seçersiniz fakat yarışmada ise zayıf ve kötü havada da uçmak zorundasınızdır, kafa rüzgarına, yan rüzgara karşı gitmeniz gerekebilir ve kanatın ileri seviyede olması, yeniliği yani malzemenizin iyi kondüsyonda olması fark yaratır. Eğer yarışma uçmayacaksanız zaten güçlü ve iyi havada uçacağınız için malzeme o kadar kritik bir öneme sahip değildir.

Soru: Şans faktörü hiç mi yok ?(sosyal medyadan gelen soru:)

Cevap: Şans veya şansızlık olarak değerlendirdiğimiz çoğu olayın arkasında rasyonel birçok neden bulabiliriz fakat bazen çok küçük bir hata çok pahalıya mal olabiliyor şansızlık eseri ya da ufak bir öngörü hiç beklemediğin çok büyük bir kazanımla sonuçlanabiliyor şans eseri:)

Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

One thought on “Xc Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: