İçeriğe geç

270 derecelik dönüş.

Ekran görüntüleri_20190611-200632

270 derecelik dönüş termik ile ilk temas ettiğimiz ve ilk dönüşü yanlış tarafa ya da daha zayıf olan tarafa yaptığımızda ya da termikten düştüğümüz bazı durumlarda termiğe geri dönüp girmek için ihtiyacımız olabilecek kullanışlı bir dönüş şeklidir.

270 derecelik dönüşün bir diğer adı da 3/4 dönüştür. Tam bir daireyi merkezden geçerek ve birbirini 90 derece açıyla kesecek şekilde iki doğru parçası ile 4 eşit parçaya böldüğünüzde dönüşünüzü 4 çeyrek parçaya ayırmış olursunuz. Eğer bu 4 çeyrek parçadan 3’ünü döner ve düz uçmaya devam ederseniz 3/4’lük dönüş yani 270 derecelik dönüş yapmış olursunuz. Termik dönerken dönüşünüzü 4 çeyrek parçaya ayırarak, gidiş yönünüze doğru soldan başlayarak 1,2,3,4 diye numaralandırarak zihinsel bir harita oluşturup her bir çeyrekte termik şiddetini değerlendirip dönüşlerimizi kuvvetli olan çeyreğe kaydırmakta kullanılan termiği merkezleme tekniklerinden biridir.

Diyelim ki termik ile ilk teması sağladınız, dönüşe başladınız. 2. çeyrekte termik şiddeti düştü ve 3. çeyrekte kayboldu ise 4. çeyreği tamamlamadan 3. çeyrekte dönüşü durdurup en az 4 sn boyunca düz uçup ondan sonra dönüşe tekrar devam ederseniz, sol tarafınızda kalan termiği merkezlemede zaman kazanabilirsiniz. 270 derecelik dönüşler sizin kafanızda çizdiğiniz zihinsel haritaya bağlı olarak gerektiğinde bir sefer düzeltme yapmak için kullanılabilir. Termik dönerken üst üste 3/4’lük dönüş yapmak oryantasyon kaybına neden olup termiği kaybetmenize sebep olabilir.

Ekran görüntüleri_20190611-200949

270 derecelik dönüşü gerektiğinde kullanabilmek için 270 derecelik dönüş patterni egzersizi yapmak biraz zorlayıcıda olsa güzel bir oryantasyon çalışması olacaktır. 270 derecelik dönüş paterni 4 adet 270 derecelik dönüşten oluşur ve doğru yapıldığında pilot başladığı doğrultuda paterni bitirir. Havada denemeden önce yerde yürüyerek 270 derecelik paterni çizmekte iyi bir zihinsel egzersiz olacaktır.:)

270 derecelik dönüş paternini planörler termik aramak içinde kullansada pratikte bizim süzülüş oranımız onlar kadar iyi olmadığı için olsa gerek yamaç paraşütünde kullanılmamaktadır.

Servet Yalçınkaya

Kategoriler

Uçuş Teknikleri

Etiketler

, , ,

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

One thought on “270 derecelik dönüş. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: