İçeriğe geç

Gust Front

gust frontBulutlar ile ilgili en önemli tehlikelerden biri gust front olarak adlandırılan sağanak yağmur ile başlayan aşırı gelişmiş kümülüsler veya kümülünimbüslerden kaynaklanan bir hava hareketidir. Bir gust front küçük yerel bir soğuk hava cephesi gibi davranır, etrafındaki havayı her yöne doğru itip uzaklaştırarak.
Gust front 30 km yi aşan uzaklıklara kadar etkili olabilir. aşırı gelişmiş bir kümülüsün neden olduğu küçük bir sağanak yağış kendi mini soğuk hava cephesini oluşturur. soğuk hava altındaki ve etrafındaki havayı bir kama gibi baskılayarak iter. (tıpkı büyük ölçekde soğuk hava cephelerinin yaptığı gibi) Ve bu hava hareketi kendi yolu üzerindeki termikleride tetikleyebilir. Bu kulağa hoş gelebilir Fakat türbülansın neden olduğu etrafındaki hava ile karışmış güçlü soğuk rüzgar kalbinizi yerinden çıkarabilir.
30 km uzaklıktaki bir kümülünimbüs 50 km yi aşan bir rüzgar darbesine neden olabilir.
CB formunda olmayıp aşırı gelişmiş bir kümülüs bulutu da gust fronta neden olabilir. Çoğunlukla yağış gözlemlensede yeryüzünün sıcaklığı havanın nemlilik oranı gibi faktörler yüzünden yağış yeryüzüne ulaşmadan buharlaşabilir ve yağış olmadan da başlayabilir. Bazen ufukta hızla yaklaşan bir toz bulutu olarakda gözükebilir.

Çeviri Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: