İçeriğe geç

APPI MASTER EĞİTMENİ Mathiue ile SİV

TEYAK ın APPI MASTER EĞİTMENİ Mathiue ve Acro pilotu Sabrına ve APPI yardımcı eğitmen öğrencisi Seçkin Özatmaca ile birlikte düzenlediği S.İ.V eğitimine bende katıldım. İzlenimlerimi sizle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle fazla bir beklentim yoktu Yeni aldığım Aspen 4 ile daha önce hiç siv yapmamıştım. Sezona girerken bu problemi çözmem gerekiyordu. Ölüdenize gidip kendi başıma en azından basic siv yapsam yeterli olur diye düşünüyordum hatta başladıktan sonra belki full siv e bile dönebilirdi olay. Tam o sırada teyak ın ilanını gördüm. Ölüdeniz ile irtifası kıyaslandığında aradaki fark çok fazlaydı ve ancak temel siv manevraları için uygun görünüyordu. Mesafe olarak istanbula çok yakın olması zaman ve maliyet açısından cezbediyordu. Bu tür bir organizasyon içersinde çok daha güvenli bir şekilde tecrübe edip ne kadar verimli olacağını görmek için denenmeye değer bir alternatif olduğunu düşündüm. Katılmaya karar verdiğimde öyle çok bir beklentim yoktu. Sadece bot ve transfer hizmetinden faydalanmak istemiştim. Çünkü 4 farklı eğitmenden 4 kez s.i.v eğitimi almıştım üç aşağı beş yukarı hepsi birbirinin aynıydı. Şimdiki s.i.v in de eğitmenin yabancı olmasından başka bir farkı olacağını pek sanmıyordum. Fakat çok geçmeden ilk teorik derste yanıldığımı anlayacaktım. Bu eğitmen tam bir profesyoneldi.
Velhasıl s.i.v için tekirdağa doğru yola çıktım. TEYAK ı duymuştum fakat klüp binalarına daha önce gitmemiştim. Tepeye ve iniş alanına çok yakın olan yeniköydeki klüp binasının güzelliği beni büyüledi. Fiziki şartların dört dörtlük olduğu bir klüpdü. Kuş sesleri ve yeşillikler içersindeki bu klüp binasını eski bir köy okulunu kendi el emekleri ile nerdeyse tekrardan inşa ederek bu hale getirmişlerdi. Klübün hemen yanında 2 katlı ahşap bir binada misafirhane olarak kullanıma hazırdı ki eğitmenler ve s.i.v katılan bir kaç kişi burda kaldı. Klübe ait tepeye transferde kullanmak için araçları ve tabiki siv için botlarıda vardı. TEYAK klübü üyeleride son derece sıcak kanlı ve pozitif insanlardı. Birçok güzel insanlada tanışma fırsatı buldum.

Bildiğiniz gibi eğitmenlerimiz APPI master eğitmeni Mathieu ve eşi acro pilotu sabrina idi. Acro ve tandem pilotu Seçkin özatmaca da APPI yardımcı eğitmen adayı olarak Mathieu ve sabrinaya yardımcı oldu. Siv başlamadan önce katılımcılara doldurmaları için dağıtılan bilgi formunda yaşadığnız en kötü deneyim ile ilgili bir bölüm vardı. Full speed de asimetrik yiyip sat’a girmek diye yazdım. Geçen sene Hasan dağında hem en iyi uçuşumu yapmış hem de beni en çok korkutan anı orda yaşamıştım. Full speed de asimetrik yediğimde direkt kanat sat’a oturmuştu. Ve çok fena dağılmıştım. Resmen nakavt olmuştum. Sersemlemiş ve oryantasyonumu kaybetmiştim. Hakemin yedek için geri sayıma başladığı anlardı 10…9…8…7…6…. :) ilk defa bu kadar büyük ve şiddetli bir kapanma yaşayıp sat’a girmiştim. Yedek atmadım ama çok temiz de bi çıkış olmadı. Kanatı stalla düşürdüm falan filan. Bu meseleyi çözmeliydim. Sat daki rotasyona zihnim ve bedenim alışmalı mathieu nun dediği gibi kaybolmamalıydım ya da benim tabirimle ayık kalmalıydım. Esasında siv lerde amaçlanan yaşanabilecek acil durumlarda doğru tepkiyi vermeyi bilmek kadar o anda yaşayacağnız kaosda oryantasyonunuzu kaybetmemek yani kanat nerde ben nerdeyim eller nerde gibi. Eğer ayık kalmaz kaybolur kafanız karışırsa bilseniz dahi doğru tepkiyi veremezsiniz.


Mathieu 11 yaşında yamaçparaşütüne başlamış babası da pilotmuş. Xc ve acro pilotu APPI nin eğitim dökümanlarını yazacak kadar işin teorik ve pedogojik formasyon kısmınada hakim. APPI uluslararası yamaçparaşütü eğitim organizasyonu. Bu işte gerçekten profesyoneller, İlk teorik derste s.i.v in tanımını ve güvenlik konusunda sağladığı bakış açısıyla mental durumun güvenliğin % 50 sini oluşturduğunu söyleyerek bize kazandırmaya çalıştığı tutum ile ne kadar profesyonel olduklarını anlıyorsunuz. Ayrıca mathiue nun ders anlatma tarzı teatral yeteneği mimikleri çok hoştu:) S.i.v de gerildiğmiz anlarda bizi gülümsetmeyi başardı. Çok mütevazi ve güzel insanlardı kendi işlerindeki hakimiyetleri ile hem saygımızı hem de espirili ve güleryüzlü tavırlarıylada kalbimizi kazandılar. Umarım bir daha türkiye ye gelme fırsatı ve imkanı bulurlar ve birçok yp ci arkadaşımda gerçek bir profesyonel ile çalışmanın ne demek olduğunu birebir yaşayarak anlar. Burada ne kadar yazsam az. Seçkin özatmacada umarım APPI yardımcı eğitmen eğitimini kısa zamanda bitirip appi eğitim sistemini türkiye ye getirir. Ve birçok insan dünya standartlarında bir yp eğitimi alma şansına kavuşur. Türkiyede yp usta çırak ilişkisi veya yabancı kaynakları takip ile öğreniliyor. Ne yazık ki türkiyede yp eğitim sistemi ve eğitim yok. Türkiyede sadece başlangıç eğitimi veriliyor o da artık ne kadar düzgün veriliyor tartışılır. APPI ye bu anlamda türkiye nin çok ihtiyacı var. Başlangıç düzeyinden xc ,acro, tandem, engellier için tandem gibi çok çeşitli programları var. APPI eğitim ve eğitmen eksikliğmize çare olup çok daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olabilir.
Mathieu ile bir daha başıma gelmesinden korktuğum asimetrik ile sat a girme durumunu aştım. Kravat simülasyonunda kanatı sat a sokmamı ve asimetriği bırakmadan tekrar sat tan çıkıp kanadı düz uçuşa geçirmemi istedi. Çıldırdın mı sen dedim smile ifade simgesi Öyle yüzüne karşı dümdük demedim tabi misafirdir sonuçta:) ve üstelik bunu tekirdağ da yapıyoruz:) Anlattığı şekilde manevrayı başarılı bir şekilde yaptık sadece ağırlık ve biraz fren ile kanatı sat tan çıkarıp düz uçuşa geçirdim fakat sat ta 1 turda çıkmam gerekirken fazladan 3 tur attım o da harness iyi ayarlanmadığı için öne doğru kaydığımdan dolayı ağırlığı tam efektif aktaramadım. Yani biraz geciktim denizin 50-60 mt üstünde çıktım ve hemen sahile yöneldim. Kolonu bırakmış ve inişe odaklanmıştım fakat hala % 30 asimetrik varmış geç fark ettim temizledim ama süzülüşü daha da kötüleştirmişti bu durum ve 7-8 mt kala suya indim sahile yetişemedim. Kanat suya girdi fakat görev tamamlanmıştı sat dan çıkıp kanadı tekrar düz uçurmayı başarmıştım. Aşağıdaki videoda 2:16 da başlayan otorotasyon çalışmasını örnek video olarak izlerseniz gözünüzde daha iyi canlandırabilirsiniz.

Velhasıl tekirdağdan tüm arkadaşlarım gibi mutlu ama yorgun bir şekilde ayrıldık.
Bize böyle bir fırsat sunduğu için ve bu güzel insanlarla tanışmamıza vesile olduğu için TEYAK a çok ama çok teşekkür ederim. Teşekkürler TEYAK teşekkürler Mathieu, sabrına ve seçkin.

Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: