İçeriğe geç

Uçuş Simülatörü

Almanya’nın Münih şehrinden Ülrich Rüger adlı bir mühendis tarafından yaklaşık on yıl önce geliştirilen yamaç paraşütü uçuş simülatörü, yamaç paraşütü pilotlarına aktif uçuşu ve karşılaşabilecekleri tehlikeli durumlarda (SİV) doğru tepki vermeyi güvenli bir ortamda öğretmeyi amaçlamaktadır. Eğlence amaçlı değil yamaç paraşütü pilotlarının eğitiminde kullanılan bir uçuş simülatörüdür.

activefly.jpg

Metal bir çerçeveye yamaç paraşütü kolonları ve frenleriyle birlikte asılmış olan standart açık bir harnesse oturan pilotun karşısında büyük bir ekran var. Ekranda kırsal bir bölgede uçan yp pilotunun görüntüsü akarken, harnessin bağlı olduğu yamaç paraşütü kolonları sensörler ve motorlar aracılığı ile kanadın türbülansdaki hareketlerini ve kolonlardaki yükün azalarak kapanmaya yol açması durumunun simülasyonunu yapıyor. Ayrıca pilotun tutmuş olduğu frenlerde sensör ve motorlara bağlı ve simülasyon cihazı tarafından kazaya yol açan duruma uygun olarak fren basıncını ayarlıyor ve ayrıca pilotun vermiş olduğu tepkiyi de sensörler aracılığı ile algılıyor. Harness pilotun ağırlık kaydırmasını yine sensörler vasıtasıyla algılayıp uçuş senaryosuna göre devam ediyor.

Bu simülatörün öncelikli amacı yamaç paraşütü sporunda en çok kazaya neden olan asimetrik kapanmaya hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edebilmeyi güvenli bir ortamda öğretebilmek. Ayrıca termik merkezlemeyi öğreten ve termik uçuşundaki türbülanslı ortamı simülasyonunu yapan ayrı bir eğitim programları da var.

Şu anda Almanya, Avusturya ve İsviçre’de eğitim programları düzenliyorlar.

http://www.activefly.com

Servet Yalçınkaya

 

 

 

Kategoriler

Haberler

Etiketler

,

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: