İçeriğe geç

Xc Pee

Uzun Xc uçuşlarında pilotların karşılaştığı ve çözmek zorunda olduğu problemlerden biri de doğal insani bir ihtiyaç olan tuvalet sorunudur. Büyük uçuşlarda büyük bile problem olabileceği gibi küçük uçuşlarda can sıkıcı küçük problemlerde yaşayabilirsiniz.:)

Büyük problemini iyi bir tuvalet terbiyesi ile çözmenizden başka bir çare yok. Uçuş öncesindeki rutinlerinizi ve beslenme şeklinizi değiştirmemek ile önlem alabilirsiniz. Büyük problemi  dışarı çıkma sıklığı ve peryodu çok daha uzun olduğu için kontrol altında tutmak nispeten daha kolaydır bundan dolayı çok nadir yaşanan bir problemdir.En basit tabiriyle Take off shit ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sıklıkla karşılaşılan problem ise küçük problemidir ki  hemen hemen her Xc pilotunun eminim bunla ilgili ilginç bir hikayesi vardır.Küçük problemleri çözmek için Xc pilotlarının büyük çoğunluğu su diyeti veya su rejimi diyebileceğimiz bir planlama yapar. Uçuş öncesinde sabah erken saatte bol su içilir, vücut suya doyurulur ve tuvalet ihtiyacı kalkıştan önce görülür. Sabah çok fazla çay ve kahve dehidrasyona neden olacağı için fazla tüketmemeye dikkat edilir. Kalkıştan bir saat öncesinde sıvı alımı durdurulur. Eğer ihtiyaç olursa bir yudum içilir. Havada ikende su ihtiyacı kana kana içilerek giderilmez. Aralıklarla zamana yayarak yudum yudum içilir ki direk böbrekten süzülüp dışarı atılmasını önlemek için.

6,5 saatlik Xc uçuşumu su rejimi ile uçuşta hiçbir problem yaşamadan tamamladım fakat uçuştan sonra dehidrasyon nedeniyle baş ağrısı çektim bir süre. Uçuştayken siz farkında olmasınız dahi su kaybedersiniz kaybettiğiniz suyu tekrar yerine koymanız gerekir. Eğer fazla alırsanız tuvalet ihtiyacı ile sonlanır az alırsanız susuz kalırsınız dehidrasyona neden olur ve en önemli belirtisi de baş ağrısıdır. Uçuş esnasında bu dengeyi korumanız gerekir.

Tuvalet problemi için planlama gerektiren su diyetinden farklı bir yöntem ise idrar sondası kullanmaktır. Yamaç paraşütçüleri için tasarlanmış özel sondalar olduğu gibi medikalcilerden aldığınız tıbbi sondaları modifiye ederek ihtiyacınıza uygun hale getirebilirsiniz. İdrar sondası temel olarak iki parçadan oluşuyor. Önünüze takacağınız kondom benzeri bir aparat ve 1cm çapında yaklaşık 1,2 mt uzunluğunda şeffaf bir hortumdan oluşur.  Tıbbi idrar sondasını modifiye ederek kullanmakta başarısız olunca bu iş için tasarlanmış Xc pee ekipmanını satın aldım. Yaklaşık 4 saat süren son Xc uçuşunda kullanma fırsatı buldum ve çok memnun kaldım. Su alımı için hiçbir planlama yapmadan ve yukarda kana kana su içmekten korkmadan stressiz bir şekilde uçmak benim için son derece konforluydu.  Xc pee’nin kondomu ile medical kondom arasında büyük fark var.Takılması son derece kolay olan daha kaliteli bir plastikten yapılmış ve içi yapışkanlı olduğu için yüzeye çok iyi tutunuyor ve siz hareket ettiğinizde yerinden çıkma endişesi yaşamıyorsunuz. Ben iki kez üstüste aynı kondomu kullandım ve hiçbir problem yaşamadım. Problem yaşamadan kaç sefer kullanılır bir fikrim yok.İkinci kullanımda yapışkanlı yüzeyin etkisi azlmıştı. Bu yüzden kondomu adetli almanız gerekiyor.

Tıbbi kondomu ben kullanamadım fakat Xc Pee ürününden çok memnun kaldım. Özellikle uzun XC ve yarışma uçuşlarında tavsiye ederim.

https://www.xcshop.com/shop/product.php/511/xcpee-base-kit

Edit: Bir Xc pilotu arkadaşımız da bu ürünü kullanıyormuş. Bu da kullanılabilir.

https://urun.n11.com/medikal-malzemeler/coloplast-conveen-prezervatif-sonda-yapiskan-seritli-10-adet-P244805798

Servet Yalçınkaya

Bayan pilotlar için faydalı bir yorum olduğu için burada paylaşıyorum.

Elvan yılmaz’ın yorumu: Bir acil durum konusu olarak iyi bir başlık, teşekkürler. Pek fazla XC uçan kadın pilot yok sanırım 🙂 Kadın pilotlar için bu konu takip ettiğim bir grupta konuşulmuştu. Özetle : sonda mikrop kapma tehlikesi sebebiyle asla önerilmiyor. Kadınlar için ayakta tuvalet ihtiyacının giderilmesine yönelik aparatlar da uçuşta kullanılabilir gözükmüyor. Su rejimi ile birlikte yetişkin bezi, bol pantolon veya şort giyme, ve yanında gerektiğinde kullanmak üzere büyük ve geniş bir şal bulundurma gibi seçenekler ve deneyimler paylaşılmıştı.

Kategoriler

Malzeme

Etiketler

,

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: