İçeriğe geç

Malzeme mi ? Pilotaj mı ?

Uçuş grubumuz Kırlangıçta Ayhan Şahin arkadaşım tarafından hazırlanılıp paylaşılan bu tabloda, pwc roldanillo da yarışan pilotların hangi marka kanat ve harness kullandıklarının dağılımını ve kanatların toplamda aldıkları ortalama puan dağılımını gösteriyor.

Kanatlarda en çok kullanılan marka Enzo 3. Harnessde ise woody walley xrated 7. Kanatda ortalama puan dağılımına bakıldığında ise ilginç bir şekilde zeno 2 ilk sırada yer alıyor. Fakat kanatlardaki dağılım o kadar dengesiz ki buradaki istatiski sonuçun ne kadar güvenilir olduğu tartışılır.

Gruptaki konuşma kaçınılmaz olarak malzemenin pilotun performansına ne kadar etki ettiği konusuna geldi. Bana göre % 70 pilotaj, %20 kanat, %10 harness performansı etkiler. PWC yarışmaları genelde atletizmde 100 mt yarışlarındaki gibi olduğu için bazı tasklarda pilotlar ilk 40 ‘a kadar saniye farkı ile sıralanıyorlar. Bunun gibi pilot kalitesinin üst düzeyde olduğu yarışmalarda pilotların her birinin pilotajının birbirine çok yakın olduğu yarışlarda malzemenin etkisi çok daha fazla hissedildiği için, normal bizim gibi pilotlarda malzemeyi çok daha fazla önemsiyoruz. Fakat orta düzeyde bir pilotda en önemli şey malzemeden ziyade pilotajını geliştirmek için gayret sarfetmesi ve o noktadaki eksikliklerini gidermeye çalışması daha anlamlı olacaktır.

Servet Yalçınkaya

Kategoriler

Malzeme

Etiketler

,

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: