İçeriğe geç

Derin dönüş Ve Dik dönüş

Şu anda Kolombiya’da 2018 PWC Superfinalda dünyanın dört bir yanından gelen en iyi pilotlar yarışıyor. Bu pilotlardan biri de Fransız Maxim Pinot ve yarışmada şu anda genel klasmanda ilk 10’da yer alıyor. Dün Facebookda yarışmadan 30 sn’lik bir video paylaştı. Bence çok değerli bir 30 saniye idi.

<https://www.facebook.com/maxmixpinot/videos/1991063284496845/&gt;

17. sn’ye bakarsanız, 180 derecelik derin bir dönüş yaptığını göreceksiniz. Derin dönüş, kanadı dalışa geçirmeden bir kanadı maximum yatış açısı ile yatırarak döndürmeye diyoruz. Derin 360 egzersizi olan derin sekizde bu konudan bahsetmiştim. İsteyen geri dönüp tekrar bakabilir.

Tekrar videoya dönersek, iç freni %75 oranında hızla içeri kendi bedenine doğru kulak frenleme (tip brake) yöntemi ile çekiyor. Kanat hızla yatıyor ve kanatın dalışa geçmesini engellemek için aynı anda, iç freni % 50 azaltırken,  % 50 dış fren alıp bırakıyor. Dönüş tamamlandığında freni sıfırlıyor.  Burada kulak frenleme yöntemi spin etkisini zayıflatmayı kısmi bazda tutmayı ve dönüşte de dalış etkisini azalttığını düşünüyorum. Hızlı dönüşün neden olacağı dalgalanmayı da sıfır noktasından geçerken hız çubuğuna basarak kompanse ediyor. Mükemmel kusursuz bir derin dönüş yapıyor.

1:03’de ise PWC pilotlarının sert, kırık ve dar termiklerde sıklıkla kullandıkları dik dönüş (spin-turn) tekniğini görüyoruz.  Kanatı spin noktasına kadar zorlayarak hafif spine kaydırarak, sündüre, sündüre:) döndürmeye ise dik dönüş (spin-turn) denir. Bunun için kanatın spin noktasını çok iyi bilmek ve spin çıkışında çok rahat olmak gerekir. Burada Maxim termik dar olduğu için değil sürüde (gaggle) daha avantajlı bir konum elde etmek için dik dönüş yapıyor.

Ayrıca bu videoda dikkatimi çeken daha önce hiç görmediğim bir şey daha var. Maxim’in ön kolunda gin etiketli bir kolluk var. Gin firmasının yeni geliştirmiş olduğu ön kollarda oluşan sürtünme kuvvetini azaltarak performansı arttırmayı hedeflediği yeni bir ürün olduğunu düşünüyorum. İlginç bir aparat:) Süzülüşte % 1’lik bir iyileşme dahi PWC pilotları arasındaki rekabette çok şey değiştirebilir. Gole ulaşan ilk on pilot arasında çoğu zaman saniyeler oynuyor. Bu yüzden PWC pilotlarının kullanması anlamlı olabilir fakat haftasonu pilotları için pek anlamlı olduğunu sanmıyorum:)

Son olarak bu soğuk kış günlerinde güney yarımkürede termik uçarak yarışan ve vario sesleri ile içimizi ısıtan tüm pilotlara başarılar. 🙂

Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: