İçeriğe geç

B line Stall

B-Line Stall

Uzun zaman önce arkadaşlar arası muhabbetde B line stalldan çıkış ile ilgili bir yanlışlığı düzeltmek zorunda kalmıştım. Yaklaşık iki sene önce sosyal medyada rastladığım bir siv videosunda eğitmenin B-line stall çıkışını yanlış tarif ettiğini görmüştüm. İzlediğim videoda eğitmen B-line stall çıkışında kolonları yavaş bir şekilde bırakmasını söylüyordu. Tam tersine Bline stall çıkışında kolonlar yavaş değil hızlı dinamik bir şekilde bırakılmalıdır. Çünkü yavaş bir şekilde bırakılırsa kanadın deep stallda kalma ihtimali artar bu da istenmeyen tehlikeli bir durumdur. Yine birkaç gün önce insta da izlediğim bir videoda yine bir eğitmenin aynı yanlışı yaptığını görünce bu problemin şahsi bir hatadan ziyade sistemsel bir sorun olduğu kanaatini uyandırdı bende. (Bu arada her iki eğitmenin de kim olduğunu bilmiyorum:)Yani belki de bu eğitmenlere artık nerde eğitim veriyorlarsa (çünkü bu problem ülkemizde henüz çözülebilmiş değil, yani merkezi bir sistem yok. Çok farklı süreçlerden geçen karmaşık bir yapı söz konusu) bu şekilde öğretilmiş olması bireysel bir hata olmasından çok daha vahim ve üzücü.

B-line stall hızlı çöküş manevralarından biridir. Yaklaşık 7 ile 8,5 m/sn’ye kadar çöküş sağlayabilir. B-Line stallda karşılaşılabilecek en önemli problemlerden biri kanadın deep stall da kalma riskidir. Bu riski arttıran en önemli hatalardan biri kolonların yavaş kademeli bir şekilde bırakılması ve uçan kişinin uçuş ağırlığının kanadın alt limitine yakın olması ya da altında kalmasıdır.

Eğer eğitmeniniz herhangi bir siv manevrasında ayrıntılı olarak girişi ve çıkışı tanımlamıyor ve hem girişte hem de çıkışta yapılan genel hatalardan ve manevrada karşılaşacağınız risklerden bahsedip bunlardan da nasıl kurtulacağınızı anlatmıyorsa eğitmeninizin yetkinliğini sorgulamanızı tavsiye ederim.

Kategoriler

Güvenlik

Etiketler

, ,

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: