İçeriğe geç

Rüzgaraltı Termikleri-1

Rüzgaraltı iblisleri Ortadünya da karşılaşabileceğiniz en vahşi ve en tehlikeli yaratıklardır. Genelde hakim rüzgardan korunabildikleri kuytuda kalmış aydınlık alanlarda pusuya yatarlar. Ve zorda kalmış yamaç paraşütü pilotlarına saldırmak için fırsat kollamaktadırlar. Tecrübeli bir yamaç paraşütü pilotu bu vahşi evcilleştirilmemiş pegasusların saldırılarını püskürtmekle kalmaz bu tehditi bir fırsata dönüştürüp sırtına bindiği bu vahşi atın güçlü kanatlarıyla bulut tabanına kadar tırmanabilir.

Bir yüzüklerin efendisi fanı olarak destansı bir giriş yaparak umarım ilginizi çekmişimdir. Her yamaç paraşütü pilotu rüzgaraltında uçmanın türbülans yüzünden tehlikeli olduğunu bilir fakat tecrübeli pilotlar bazı zamanlarda ve bazı şartlarda rüzgaraltında uçabilir.

Güzel bir mesafe uçuşunda bulut tabanından ayrılmış fakat dakikalar geçmesine rağmen herhangi bir termik ile karşılaşmamıştım. Önümde geçmem gereken yüksek bir tepe vardı ve rüzgar hızı yaklaşık 20 km civarındaydı. Tepenin ön tarafından ziyade arka tarafı daha iyi güneş alıyordu. Tepenin rüzgar üstünde kısıtlı iniş alanları vardı ve arka tarafında tepeyi geçtikten sonra ise çok fazla seçeneğim bulunuyordu. Tepeyi geçerken İrtifam çok fazla olmadığı için türbülans ile karşılaşmaktan da endişe ediyordum. Kritik bir karar vermek üzereydim ve rüzgaraltına doğru kanadı sürdüm. Bir süre sonra kanat ilk sinyalleri vermeye başladı rotor mu termik mi diye ikilemdeyken Bingo !! bir anda termiğe daldım, vario ötmeye başlamıştı fakat termik o kadar türbülanslıydı ki vahşi bir atın sırtında rodeo yapan bir kovboy gibi hissediyordum kendimi, o kadar çılgındı ki üzerindeki biniciyi sırtından atmak için deli gibi hoplayıp zıplayan bir aygır gibiydi:) Termik çok güçlü fakat bir o kadar türbülanslı ve dardı. Merkezlemek zordu sürekli termiğe bir girip bir çıkıyordum ve içindeyken sürekli düzensiz bir şekilde paraşütün sağından solundan çekiliyordum. Eğer yeterli irtifam olsa kesinlikle bu baş belası termiği dönmez yoluma devam ederdim fakat başka seçeneğim yoktu ve bu rüzgaraltı(Lee side) termiğine en az onun kadar inatçı bir şekilde dört elle sarılmış bırakmıyordum. Yeterince irtifa alınca biraz daha rahatladı ve sakinleşti. Bu agressif termikle neredeyse bulut tabanına kadar yükselmiştim.

Rüzgaraltı termikleri hırçın ve vahşi bir ata binmek kadar tehlikeli olsa da bazı durumlarda bir fırsatda olabilir. Normalde evcil bir ata dahi binmekte ve onu kullanmakta zorlanıyorsanız, vahşi bir atın sırtına binmeye çalışmak çılgınlığın ötesinde ahmaklık olacaktır. Rüzgaraltı termikleri normal termiklere göre çok daha enerjik kaotik ve düzensiz olabilir. Rüzgaraltı termikleri kullanmadan önce normal termikleri kullanmakta ustalaşmalı sonrasında güvenli irtifada ve güvenli rüzgar limitlerinde denenmelidir.

Bir sonraki yazı da ise hangi şartlar altında rüzgaraltı termikleri güvenli şekilde kullanabiliriz sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Sağlıcakla kalın…

Servet Yalçınkaya

https://yamacparasuturehberi.com/2021/02/04/ruzgaralti-termikleri-2/

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

One thought on “Rüzgaraltı Termikleri-1 Yorum bırakın

  1. Harika çok yararlı termik bilgileri, Termik uçuşlarını bıraktım ama, yine birgün lazım olabilir.Teşekkürler Servet hocam👍

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: