İçeriğe geç

SPİRAL DALIŞ TEKNİĞİ

spiral

Jocky sanderson, yamaç paraşütü ile irtifayı en hızlı ve etkili şekilde şekilde azaltmanın yöntemleri üzerine konuşuyor…

Harnesinizden çıkmak veya atlamak dışında, spiral dalış çabuk bir şekilde irtifa kaybetmek için kullanabileceğiniz en iyi ve güvenli bir yöntemdir. Big ears ve B-line manevralarından farklı olarak kanadı artık uçamayacağı veya bir kanat gibi davranamayacağı bir konfigürasyona sokmazsınız.

Çok yüksek yükleme ile birlikte kanadın hızsız kalması minimize edilerek , yüksek çöküş hızına rağmen, kanadı hala aktif olarak pilotajda tutabilirsiniz. Size bağlı olan kanadı, “B-line”da olduğu üzere yavaşça düşmeden ziyade aktif olarak aşağı istikamette pilotajda tutabilir veya “big ears”da vazgeçtiğiniz fren kumandasından feragat etmeden kontrol edebilirsiniz.

Kulağa ne kadar kolay ve güvenli gelse de , Spiral dalış DİKKATLE ÖĞRENİLMESİ GEREKEN İLERİ SEVİYE BİR MANEVRADIR. Konudan bihaber bir başlangıç aldatıcı olabilir ve spirale girdiğinizde muazzam tehlike ve kuvvetlere maruz kalabilirsiniz.

Sert bir spiral 4 G’ye kadar kuvvet oluşturabilir ve size aşağı doğru 15 mps ( 54km/h) bir düşey hız verebilir. Yatay hızınızla birleştiğinde, spiralin her turunda kırbaç yedikçe, havayı 150 km/h hızla yarıyor olacaksınız. Sağır edici gürültü, G kuvveti fantastik hissettirir, neşe verici ve size keyifle çığlık attırıcıdır. KENDİ SESİNİZİ RÜZGARIN KÜKREMESİNDEN DUYAMASANIZ DA, İNANINIZ Kİ, YERDEKİ İNSANLAR SİZİ DUYAR, NASIL ÇIĞLIK ATTIĞINIZA DİKKAT EDİN!

Türkiye’de ki 15 yıllık SIV eğitmenliğimden sonra, spiral dalışta yapılabilecek her hataya tanık oldum. Zayıf kanadın biraz fazla bir kumandayla doğrudan spine girdiği, büyük bir termiğin çekirdeğinde kalmasına bile olanak vermeyen çekingen büyük dönüşler gördüm .

Bazılarının bilincini kaybettiği bazılarının neredeyse suya değerken kanadı kontrol edebildiği pilotlar gördüm. Ümit verici bir şekilde, spiral dalış düşüncesinden korkarak kursa başlayan yüzlerce pilotun, gerektiğinde bu manevrayı uygulayabilecek bir güvenle kursu bitirdiğini gördüm, 15mps hızla irtifa kaybedip gökyüzünün cehenneminden çıkabilirler!

Bu başarıyla ilgili, işte adım adım güvenli bir şekilde spiral dalış klavuzu:

1. ADIM: Amaç spine girmeden kanadı mümkün olduğunca çabuk spirale sokmaktır. Bir Cu Nim (cumulonimbus bulutu) tarafından emilirken, üç yavaş dönüşle spiral atmak anlamsızdır.

Bununla birlikte, spine girmek bulut tarafından emilmekten daha fazla probleme yol açabilir. Bu yüzden bu manevraya doğru bir şekilde girişi öğrenmek ve tecrübe etmek hayati bir önem taşır. RÜZGARLA SÜRÜKLENMEYE BAŞLADIĞINIZDA VE BİR KEZ KİLİTLENDİĞİNİZDE ETRAFTAKİ POTANSİYEL TEHLİKELERİ FARK ETMENİZİN ÇOK ZOR OLACAĞINI GÖZ ÖNÜNE ALMAYI UNUTMAYIN!

2. ADIM: Spiral dönüşünü başlatacağınız yönde %50 fren konumunu tek bir düzgün, yumuşak ve rahat bir hareketle uygularken, aynı yönde ağırlık aktarın. İlk önce termiğe girişte olduğu gibi aynı şekilde kanatla döneceksiniz ki hücum kenarı hala yatay pozisyona bakıyor olacak. Bu pozisyonda kanadı eski konumuna getirmek için herhangi bir dış fren uygulamazsanız, hücum kenarı neredeyse yere bakacak pozisyona kadar dönüşle düşmeye devam edecektir. Doğru bir şekilde yaptıysanız, kanadın hücum kenarı dönüşün 90 ile 180 derecesi arasında düşmelidir . Bu düşüşü hissettiğinizde, yumuşak bir şekilde çok az daha daha fren uygularsanız, kanat spirale kilitlenecektir.

3. ADIM : Kanat bir kez kilitlendiğinde, bir miktar dış fren uygulamanız gerekir. Eğer yapmazsanız, kanadın dış kenarı yüksüz kalıp çırpılmaya ve kıvrılmaya başlayacaktır. Bu olayın kendisi çok tehlikeli olmasa da kargaşa yaratıcıdır. Amaç kanadı tam olarak açık, yüklü ve uçar bir pozisyonda tutmak olduğu için, dış fren uygulamasını bu manevrayı doğru yapana kadar çalışmak gerekir.

Çok fazla dış fren ugulaması, dalışı durduracağı için yeni baştan başlamanız gerekir. Dış freni rahat ve doğru bir şekilde uyguladığınızda, artık iç freni de neredeyse her iki fren de aynı kademeye gelinceye kadar rahatça uygulayacaksınız.

Spiralde olduğunuzu bileceksiniz çünkü G kuvveti birdenbire sizi kapıp harnesinize gömüp, yatay seviyede gözünüzün önünden geçen karmaşaya bakmanıza engel olacaktır. Eğer ilk kez yapıyorsanız tercihen deniz üzerinde ve “suya” veya “yere” odaklanmalısınız. Baktığınız noktada temiz ve net bir daire görmelisiniz, çevreniz hızdan dolayı bulanıklaşacaktır. Kendinizi kaybedecek gibi hissederseniz hemen 5. ADIMA GEÇiNİZ.

4. ADIM : Başlangıç dönüşünde eğer yeterince fren uygulamaz veya ağırlık aktarmazsanız, 180 derece dönüşten sonra kanat yavaşlayacaktır. Bu, yunuslama momentumu sebebiyledir ki çoğunlukla kanadın yarım dönüşten sonra kanadın arkamızda yunuslamasına sebep olur.

Kanat arkamızda yunusladığında hücum açısı büyür, kanat STALL pozisyonuna yaklaşır. Bu spirali öğrenmeye başlayanlar için tehlikeli bir andır. Biraz daha fren uygulamak için kanadın önünüze yunuslamasını ve hızlanmasını beklemelisiniz. Dönüşlerdeki bu inişler ve çıkışlar, dönüşler daha dikleştikçe azalmalıdır. Hücum kenarı yere bakana kadar rahat bir şekilde fren uygulamaya devam edin.

5. ADIM: Spiral dalışta bir kez rahatladığınızda, içinde kalmak şaşırtıcı bir şekilde kolaydır. Yüksek G’yi hissedecek ve rüzgar yüzünüze çarpacaktır. Bu keyif verici bir histir ama KAPILMAYIN, HANGİ YÜKSEKLİKTE OLDUĞUNUZU GÖZÜNÜZDEN AYIRMAYIN VE SPİRALDEN ALTINIZDA YETERİNDEN ÇOK YÜKSEKLİĞİNİZ VARKEN ÇIKIN. Bunu yapmak için yavaşça iç freni bırakırken dış freni biraz daha artırın. Spiralden çıkış yönünde ağırlık aktarın. Bu sizi spiralden doğrultacaktır. Çok hızlı yaparsanız kanat ucunda kapanmalar olabilir veya kanat geriye düşüp sonra ileriye kabarabilir. Bunu kontrol etmek veya müdahale etmek için hazırlıklı olun. Uçuşa geri dönün eğer istiyor veya ihtiyacınız varsa tekrar deneyin.

JOCKY SANDERSON, CROSS COUNTRY MAGAZINE 9 OCAK 2007

http://www.xcmag.com/2007/01/dive-dive-dive/

Çeviri: Elvan Yılmaz

 

 

SPİRAL DALIŞ TEKNİĞİ” için 2 yorum Yorum bırakın

  1. Elvan Hanım
    Çok değerli bilgileri paylaşmanıza teşekkür etmek istedim. Amacınıza katkı sağlayacağına inanarak paylaşacağım. İyi uçuşlar dilerim. Saygılarımla
    Haluk Özil.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: