İçeriğe geç

Rulet Masası

Daha önce hiç yamaç paraşütü ile bir rulet masasına oturdunuz mu ? Ve üstelik bu rulet masasında paranız değil hayatınız söz konusu. Eğer günün birinde sizde bu rulet masasına oturmak zorunda kalırsanız ve bu masadan kaybetmeden kalkmak istiyorsanız, bu yazıyı okuyun:)

Seneler önce yeni aldığım En C kanatla, 250 mt lik bir kalkış tepesinden siv in ilk uçuşu için havalanıyorum. Yunuslama hareketinden sonra asimetrik kapanma için aşağıdaki eğitmenden sağdan kapanma için komut alıyorum. Üzerimde herhangi bir elektronik yok. Sanırım irtifam 200 mt civarında. SİV’e çıkmadan önce eğer birşeyler yanlış giderse irtifanın azlığından dolayı  yedek atmak veya kanatı tekrar stabil hale getirmek konusunda yeterli zamanım olmayacağı konusunda endişelerim var. Fakat ne de olsa basit bir manevra deniycem ki daha önceki kanatımla defalarca denemiş olduğum bir manevra. İrtifa yüzünden vaktimiz kısıtlı olduğu için bu basit manevralardaki yetkinliğimi abartılı bir şekilde gösterip  bir an önce  esas en heycanlı kısma geçmek için yani spin ve stall gibi manevraları denemek için çok istekliyim. Çünkü aşağıdan telsizle komut veren kişi çok tecrübeli bir yabancı eğitmen. Süreci hızlandırmak için sabırsızlanıyorum. Mümkün olduğunca çok manevrayı bu eğitmenle çalışmak istiyorum. Daha önce birçok eğitmenle siv çalışmama rağmen ilk defa yetkin bir yabancı eğitmenle çalışma fırsatı buluyorum. Biliyorum ki uygulama tarzı çok farklı ve elimden geldiğince bu süreci en verimli şekilde kullanmak istiyorum.

Yani kısaca özetlemek gerekirse elimde daha önce siv yapmadığım yeni bir En C kanat var, irtifa çok az ve ben süreci hızlandırmak için çok telaşlı ve heycanlıyım. Aşağıdan telsizle sağdan kapanma komutu geliyor. A kolonuna doğru uzanıyorum o anda düşündüğüm şey kararlı bir şekilde ellerim titremeden % 50 lik bir kapanma yapmak. Genelde bu prosüdür biraz uzayabilir hem öğrencinin çekingenliği hem de eğitmenin müşkülpesentliği yüzünden:) Öğrenci ilk denemde başarısız olur sonra kapatır ama yeterli değildir, sonra tekrar dener, bu böyle uzar gider. Ki benim buna vaktim yok:) Velhasıl ben A kolununu öyle bir çekiyorum ki kanat %80 kapanıyor. Bunun bir sebebi de eski kanatımda baby A kolonu varken bu kanatda olmadığını hesap etmiyorum. Elimin ayarı eski kanadıma göre normal esasında fakat bunun farklı bir kanat olduğunu o an düşünemiyorum. Tahmin edemediğim bu büyük kapanma sonrası kanat sol taraftan  o kadar hızlı bir şekilde dönüşe ve dalışa geçiyor ki ne olduğunu anlamıyorum bile. Sanki bir judo müsabakasında rakibi tarafından sol kolundan yakalanıp sırttan aşırma hareketi ile tepe taklak dönerek denize doğru atılmış gibi hissediyorum. JUDO SIRTTAN AŞIRMAHarnessdeki o sağ taraftaki boşalma hissinden çok sol taraftaki kolondaki o enerji ve hız muazzamdı. Gerçektende biri sanki harnessin sol tarafından tutup büyük bir kuvvetle fırlatmıştı. Bu andan sonra kanat öyle bir savruldu ki spirale oturdu. Altımda deniz bir rulet masası gibi fırıl fırıl dönüyor ve hızla bana doğru yaklaşıyordu.rulet Oryantasyonumu kaybetmiştim. Sağdan sola mı dönüyorum ? soldan sağa mı dönüyorum ? kestiremiyordum. Dönüş hissi gerçekten hipnotize edici ve kafa karıştırıcı bir şey. Ben mi dönüyorum ? yoksa deniz mi dönüyor ? hangi yöne dönüyoruz ? ne taraf sağ ? ne taraf sol ? herşey birbirine karışıyor. Kontra frenle yani dönüşün aksi istikametindeki frenle çıkabilirim. Fakat zihnim o kadar karışıktı ki hangi freni çekmem gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Ve zaman hızla azalıyordu biran önce karar vermem gerekiyordu. Kendimi meşhur aksiyon filmlerindeki o klişe sahnelerden biri olan geri sayım yapan bir saatli bombayı imha etmek isteyen ve patlamaya saniyeler kala mavi kabloyu mu yoksa kırmızı kabloyu mu kesmesi gerektiği konusunda ikilemde kalan kahraman gibi hissediyordum. Tamamen sezgisel bir kararla sol freni çektim ve BİNGO ! Denize 25-30 mt kala kanat spiralden çıktı. Ve kanat füze gibi öyle bir tırmanışa geçti ki biran için kanat stalla düşecek diye korktum. Tabii ki bu tırmanıştan sonra öne saldırması kaçınılmazdı. Hafif asimetrik bir saldırışıda kontrol ettikten sonra ufak bir süzülüşle tam olarak denizle kumsalın birleştiği noktaya inebildim öyle ki kanatı toparlayamadan gelen bir dalga kanatın yarısını ıslattı. En azından harness ve yedeği kurtarmıştım ıslanmaktan:)

Çıkarılacak dersler

-Acele etme, süreci ne zaman hızlandırmaya çalışırsan kötü bir duruma düşersin.

-Yeni kanatda çok daha temkinli hareket etmeliydim. Önce A kolonunda 1 ipi sonra 2 ipi sonra tüm kolonu çekerek kapanmada kanatın limitlerini test edebilirdim. Bunla ilgili K2 parapantenin güzel bir videosu var izlemenizi tavsiye ederim linkini bırakıyorum buraya. https://www.youtube.com/watch?v=nJoai9YoQcY

-Kendimi sürpriz bir şekilde bu kötü durumun içersinde bulduğum için çıkış yolunuda sezgisel bir şekilde buldum. Daha önce bir çok defa spiral ve deep dpiral deneyimim olduğu için bu kötü durumdan çıkabilmiştim. Öncesinde bu duruma zihinsel olarak hazırlıklı olmalı ve nasıl çıkacağın konusunda tereddüt yaşamamalısın. Yani sağdan kapatıcam soldan kontra vericem gibi.

-Ayrıca bu yazımı da konuyla ilgili olduğu için okumanızı tavsiye ederim.Spiralde yaşanabilecek olumsuzluklar

– Asimetrik kapanmada tuş olmak istemiyorsanız, ağırlık kaydırmada kullanabileceğiniz bu kungfu tekniğini öğrenmeniz gerek. Bu tekniği öğrenmek için bu yazımı okuyun. Kung fu stili ağırlık aktarımı:)

Hepimizin uçuş hayatı boyunca bu tür kırımsız atlattığımız kötü deneyimler olabiliyor. Bunları çoğunlukla yakın çevremizle paylaşıyoruz. Bu tecrübelerin yazılı olarak da daha geniş bir kitleyle paylaşılmasının birçoğunun başkaları tarafından tekrar yaşanmasını engellemesi dileğiyle bu tür başka deneyimlerimi de yazıyor olacağım.

Servet Yalçınkaya

Servet Tümünü göster

Yamaç paraşütüne 2006 senesinde başladım. Gökyüzünü birlikte paylaştığım arkadaşlarıma daha emniyetli ve keyifli bir havacılık deneyimi yaşamaları için bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sunmak istiyorum.

One thought on “Rulet Masası Yorum bırakın

  1. Merhaba. Konuyu okuyunca kendi yaşamımdan olanı da yazmak istedim. Ozone Vibe kanadımı değiştirip Apco Salsa kanat almıştım. Kanatların ikisi de DHV 1-2. Kanatla yeni uçtuğum zamanlar. İskenderun’da deniz üzerinde kanatla spiral dönmeye başladım. Tatlı tatlı kanadı spirale oturtmuş dönüşler yaptıktan sonra frenleri eşitleyip kanadın spiralden çıkmasını bekliyorum. Baktım ki bu kanat önceki kanadım gibi kendiliğinden spiralden çıkmıyor. 🙈Tabi müdahale edip kanadı spiralden çıkardım. Çıkardım çıkarmasına ama fazladan atılan bir tür spiral, irtifamı iniş alanına yetişemeyeceğim kadar azalttı. Arka rüzgar, suya iniş hazırlıkları. Kolonları açtım, hali hazırda bekliyorum. Tellere dizilen kuşlar gibi arkadaşlar dizilmiş sahile beni izliyorlar. Tahmini sahile 15-20 metre kala suya inmiştim. 🤗

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: